Американците да избегнуваат да патуваат со крузери, апелираат властите на САД

Во предупредувањето се вели дека доколку заминат на крузер, американските граѓани можат да бидат подложни на рестрикции од патувања во странство и карантини.

Администрацијата на САД препорача Американците да избегнуваат крузерски патувања, предупредувајќи дека на такви патувања постои голем ризик да се добие инфекција од коронавирус.

Во предупредувањето се вели дека доколку заминат на крузер, американските граѓани можат да бидат подложни на рестрикции од патувања во странство и карантини.

-Државјаните на САД, посебно патниците со здравствени проблеми, да не одат на патувања со крузер, соопштија од Стејт департментот.

Се додава дека Американците не треба да се надеваат на евакуација ако други земји ги стават во карантин.

Предупредувањето дојде откако властите во САД прават напори да изолираат десетици случаи на коронавирус во крузерот „Гранд принцес” кој минатата недела пристигна на брегот на Сан Франциско.

Прочитајте и...  Заразени 164 рудари со коронавирус во најдлабокиот рудник на светот

Во бродот се дијагностицирани 21 случај на инфекција. Пловилото денеска е на пат да пристане во Оукленд, град на источниот дел од Сан Франциско Залив.

Прочитај повеќе

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат

Заразени 164 рудари со коронавирус во најдлабокиот рудник на светот

Слободен печат