Америка има намера да ја казни Европа преку извозот на пивото

Претставникот на пиварите изјави дека испораката на пиво во САД сочинува 30 отсто од вкупниот извоз, надвор од границите на Европа.

Извозот на пиво од Европа во САД би можело да биде во потполност прекинат доколку САД ги одобрат новите царини.

Ова го изјави генералниот секретар на Европското здружение на пивари, Оливие Бержерон. Управата на американските Трговски претставници соопшти дека има намера да воведе стопроцентна царина на увоз на производи од Франција, Германија, Шпанија и Велика Британија, како што се маслинки, џин и пиво.

Исто така планираат да ги зголемат постоечките такси на увоз на европско сирење, јогурт и авиони.

Претставникот на пиварите изјави дека испораката на пиво во САД сочинува 30 отсто од вкупниот извоз, надвор од границите на Европа.

– Најавените американски соотстотни царини се изненадувачки. Претходно планираа да воведат царини на безалкохолното пиво. Царините во овој обем се без преседан, а тоа би можело да „пресуши“ голем дел од извозот, вели Бержерон.

Прочитајте и...  Речиси половина од активните случаи се во Скопје

Според неговото мислење, од ваквиот чекор најмногу ќе настрадаат малите и средни производители на пиво.

– Големите компании имаат производствени капацитети во САД, и тие нема да претрпат штети. Но за голем број мали и средни производители ова ќе биде катастрофа, додава тој.

Минатата година Светската трговска организација одобри воведување на царина на артикли од Европа во вредност од 7,5 милијарди долари. Европската унија побара од СТО дозвола за воведување царини на американски производи во вредност од 11,2 милијарди долари. Организацијата би требало да донесе одлука во јули. Експертите сметаат дека зголемените несогласувања може да доведат до трговска војна меѓу САД и ЕУ.

 

 

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар