АМЕРИКА ГО ОБВИНИ ИРАН ЗА НАПАД НА ТАНКЕРИ: Пентагон ги објасни плановите за испраќање на нова војска!

Војската на САД ја обвини иранската Револуционерна гарда дека е директно одговорна за напади на танкери во Обединетите Арапски Емирати нешто порано овој месец, опишувајќи го тоа како дел од „кампањата“ на Техеран која поттика нови акции на САД.

„Нападот на танкерите е дело на Иранската Револуционерна Гарда“, соопшти контраадмиранот Мајкл Гилдај, додавајќи дека Пентагон обвинува и дека Гардата користела поморски мини во тој напад.

Тој одби да го опише начинот на доставување на мините, пренесуваат тамошните медиуми.

Овие коментари Гилдај ги изнесе на информиративен состанок на Пентагон за да се објаснат плановите за испраќање на нови трупи на војници на Блискиот исток, како и инженери, за да се зајакне американската одбрана.

Прочитајте и...  Бројот на заразени од коронавирус во светот расте пребрзо: Дневно по 100.000 нови случаи

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат