18.8 C
Скопје

Амели Ленс и Масео Плекс ја предводат моќната листа со над 100 нови изведувачи за јубилејниот ЕГЗИТ!

Ова лето двете култни бини на светската електронска сцена – Егзитовите „Денс Арена“ и „Но Слип Нови Сад“ ќе ја донесат потполно новата димензија на фестивалското искуство, враќајќи го животот во живот по повеќе од 15 месеци.

Амели Ленс, Масео Плекс, Тијана, Магдалена и Ендру Мелер се новите, штотуку потврдени имиња за „Денс Арена“, а Патрис Баумел, „Ејџентс ов Тајм“, Фараго, Адиел и Роман Флугел за епицентарот на прогресивната елктроника „Но Слип Нови Сад“. Сите тие се придружуваат на низата бројни светски и регионални ѕвезди како што се Дејвид Гета, Диџеј Снејк, Тајга, Робин Шулц, Асаф Авидан, Пол ван Дајк, „Сабатон“, Хани Дижон, Пол Калкбренер, Нина Кравиц, Борис Брејча, „Артбат“, „Хот Синс 82“, Шек Вес, Топик, Сатори, Медуза, Дениз Султа, Амира Медуњанин, „Лајбах“ и стотина други кои претходно го потврдија своето доаѓање на прославата на 20-годишнината на ЕГЗИТ фестивал, планирана од 8 до 11 јули на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, Србија. Својата целосна програма ја објавија и култните бини „Урбан Баг“ и „Гаја Експеримент Транс“, со што вкупно се претставени повеќе од 100 нови изведувачи со потврдени настапи за јубилејниот ЕГЗИТ. Прецизниот распоред за досега објавената програма по денови е достапен на официјалната веб-страница на фестивалот, паралелно со почетокот на продажбата на еднодневните влезници кои се достапни од денеска на пладне.

ПРОТОКОЛ ЗА ФЕСТИВАЛИТЕ КАКО НАЈБЕЗБЕДНИ МЕСТА ЗА СОБИРИ И НАЦИОНАЛНА КАМПАЊА ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ

Водечките српски музички фестивали неодамна го претставија протоколот, креиран во склад со последните научни истражувања спроведени ширум Европа, кои потврдуваат дека, со одредени ограничувања при влез на настаните, ризикот од ширење на заразата е скоро занемарлив. Протоколот предвидува дека на фестивалите ќе може да влезат оние кои се вакцинирани, кои имаат потврда дека прележале Ковид-19, кои поседуваат негативен ПЦР или антигенски тест, со што ќе се осигура овие собири да бидат едни од најбезбедните. Кризниот штаб на Србија позитивно се изјасни за овој протокол, и предвиде враќање на манифестациите од 21 јуни, под услов најмалку 50 % од полнолетните граѓани во државата да се вакцинирани до тој датум, покрај понатамошното подобрување на епидемиолошката ситуација. Обединетите фестивали на Србија, кои ги предводи ЕГЗИТ и останатите клучни актери на српската фестивалска сцена, потоа ја покренаа и националната кампања за вакцинирање на младите благодарение на која се забрза процесот, па до посакуваната цел останува да се вакцинираат уште 2%, додека истовремено епидемиолошката ситуација е драстично подобрена.

EXIT има порака за регионот: Повторно обединети го враќаме животот во живот!

Поврзани вести

ВИДЕО: Погледнете како се снимал култниот филм „Dirty Dancing“

Слободен Печат

Карли Клос: Го следев моето срце, се омажив за човекот што го сакам и покрај сите компликации

Слободен Печат

„Меган ќе остане дома“: Принцот Хари ќе присуствува сам на откривањето на статуата на неговата покојна мајка

Слободен Печат

Трикови кои може да ви помогнат да заспиете полесно

Слободен Печат

ФОТО+ВИДЕО | „Договор за Европско првенство“: Девојка сподели какви правила ѝ поставило нејзиното момче додека трае „фудбалското лудило“

Слободен Печат

ФОТО: Ненси и Роналд Реган – љубовна приказна која траела 52 години, си биле доволни сами на себе, а со децата имале чуден однос

Слободен Печат

Остави Коментар