Амди Бајрам: Гледаат дури и кога ќе трепнам, по четири часа на инфузија дојдов право во Собрание

Пратеникот и претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, деновиве повторно беше мета на медиумите поради неговата дремка во Собрание, и тоа на свечената седница на која се гласаше Законот за ратификација на Протоколот за НАТО.  Дремката на Бајрам ја фати и објективот на нашиот фоторепортер, а веста брзо се прошири на социјалните мрежи, по што следеа и борјни коментари.

Фото: Слободен печат/ Драган Митрески

Сепак, како што за „Фокус“ изјави Бајрам, вистината е сосема поинаква, бидејќи тој две недели бил во доста лоша здравствена состојба.

-Многу вредам, па затоа постојано ме пишуваат и гледаат дури и кога ќе трепнам! Јас секој ден сум во дневна болница, кој не верува може и да провери, со терапија, тешка бронхопневмонија, ама собрав сили и ги испочитував и НАТО и сите процедури. Да беше некој друг со мојата дијагноза, тешко дека ќе дојдеше во Собрание. Но, собрав сили, по четири часа на инфузија дојдов право во Собрание. Имав многу силно воспаление, но и тоа не ме спречи да дојдам на свечената седница за ратификација на Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО – појаснува пратеникот.

Прочитајте и...  Во Шпанија оддадена почит за жртвите на коронавирусот (ВИДЕО)
Фото: Слободен печат/ Драган Митрески

Прочитај повеќе

Министерството за здравство со реакција до ВМРО-ДПМНЕ: Стапката на смртност од Ковид-19 во земјата е далеку под европскиот и светскиот просек

Слободен печат

„EasyJet“ укинува една третина од работните места

Слободен печат

Нови 25 случаи на коронавирус во Србија, едно лице почина

Слободен печат

Османи: Ако деновиве продолжи интензивната комуникација меѓу партиите, мислам дека може да се сретнеме некаде околу 5 јули

Слободен печат

Кандидатските листи стокмени, се чека датумот за избори

Сите 38 нови пациенти со Ковид 19 се од исти семејства и кластери

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Невработеноста во Франција на ниво од 1996 година

Слободен печат

На малчанскиот бербер му се заканува казна од 10 години до доживотен затвор

Слободен печат

Доколку бидат изземени од мерката „ваучери за домашен туризам“ 800 туристички агенции ќе затворат

Слободен печат

Шекеринска: Избори треба да организираме час поскоро затоа што ни треба држава и институции со полн капацитет

Слободен печат

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Слободен печат

Ќе има казни доколку угостителите покрај укажувањета продолжат да не ги почитуваат протоколите

Слободен печат