28.8 C
Скопје

Амбициозен план на кинеските здравствени власти: За пет дена ќе тестираат девет милионски град на ковид-19

Кина од денеска почнува да спроведува масовна кампања за тестирање на ковид-19 во градот Чингдао, во кој живеат околу девет милиони луѓе. Масовното тестирање се спроведува по шесте регистрани лица со коронавирус што предизвика страв од повторно ширење на епидемијата.

Според локалните здравствени власти, тестирањето во шест квартови на Чингдао ќе се изврши во следните три дена, додека тестирањето на сите жители на градот ќе биде спроведено за пет дена.

Според нив, сè уште не е откриен изворот на зараза, а се претпоставува дека инфицираните се поврзани со болницата во која се лекуваат пациенти од ковид-19.

Поврзани вести

Уапсен маж кој силувал 13-годишно девојче во Србија

Слободен печат

Захарова: Санкциите против Русија ја покажуваат само неконкурентноста на САД

Слободен печат

Населбата Јака остана без канализација и со калливи улици

На „Табановце“ за влез во државава се чека 20 минути

Слободен печат

ВИДЕО | Масакр во Мексико, 18 мртви во мафијашка пресметка

Слободен печат

Пандев: Натпреварот против Холандија е мој последен во дресот на Македонија!

Слободен печат

Остави Коментар