Амбициозен план на кинеските здравствени власти: За пет дена ќе тестираат девет милионски град на ковид-19

Кина од денеска почнува да спроведува масовна кампања за тестирање на ковид-19 во градот Чингдао, во кој живеат околу девет милиони луѓе. Масовното тестирање се спроведува по шесте регистрани лица со коронавирус што предизвика страв од повторно ширење на епидемијата.

Според локалните здравствени власти, тестирањето во шест квартови на Чингдао ќе се изврши во следните три дена, додека тестирањето на сите жители на градот ќе биде спроведено за пет дена.

Според нив, сè уште не е откриен изворот на зараза, а се претпоставува дека инфицираните се поврзани со болницата во која се лекуваат пациенти од ковид-19.

Прочитајте и...  Стипендиите „Борис Трајковски“ за школување во „Нова“ отвораат нови образовни видици и животни искуства

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian