Амбасадорите на ЕУ прво ќе истражуваа па ќе се изјаснат за крвопролевањето на Косово

Знамиња на Европската унија / Фото: МИА

Амбасадорите на Европската унија размислуваат за „понатамошно влошување на косовската криза” во Брисел по судирот помеѓу косовската полиција и вооружената група Срби во северното село Бањска, во кој загинаа косовски полицаец и четворица напаѓачи, потврдија претставниците на ЕУ за новинарите.

Питер Стано, портпарол на Европската комисија, рече дека тоа е дел од политичките и дипломатските практики и контакти “чија цел е да се утврди што точно се случило и какви дејства ќе преземат земјите од ЕУ во овој поглед”.

Стано истакна дека до завршувањето на официјалната истрага и сите факти не се собрани, ЕУ не сака да се изјасни, да направи оценки и да ги осуди можните организатори и извршители на насилство.

Тој истакна дека до завршувањето на официјалната истрага и додека сите факти не се собрани, ЕУ не сака да се изјасни, да направи оценки и да ги осуди можните организатори и извршители на насилство.

„Неопходно е да се утврди кој организирал и кој го извршил овој терористички напад, а одговорните треба потоа да бидат донесени во судските власти”, рече Стано.

Портпаролката на високиот претставник на ЕУ, Јозеп Борел, рече дека “ЕУЛЕКС прави сé што може за поддршка на косовската полиција ако биде побарано.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот