Амбасадорите го одбиваат албанското знаме, со Курти се фотографираат надвор од Самоопределување (ФОТО) - Слободен печат

Амбасадорите го одбиваат албанското знаме, со Курти се фотографираат надвор од Самоопределување (ФОТО)

Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, во неговата канцеларија продолжува да го држи само албанското национално знаме и никако да го признае знамето на Република Косово, јавува Зери.

Таму Курти пречекува многу гости, средби кои подоцна се објавуваат и на официјалната страница на партијата на социјалните мрежи, но американскиот амбасадор како и германскиот „одбиле“ слика со Курти каде е изложено само албанското знаме.

Лидерот на Самоопределување, Албин Курти чија партија победи на предвремените парламентарни избори, се сретна вчера со американскиот амабасадор на Косово, Филип Коснет. Курти вообичаено гостите ги чека во канеларијата на партијата каде се сликаат заедно, но тоа што остава впечаток е дека фотографијата е направена надвор од канцеларијата каде нема никакво знаме.

Твитер

Пред неколку дена истата работа се случи и со германскиот амбасадор на Косово, Кристијан Хелд. За разлика од сите други средби на Курти каде гостите се сликаа со албанското знаме во позадина, од средбата со германскиот амбасадор на официјалната страница на Самоопределување била препратена само фотографијата реализирана на влезот на главното седиште на партијата. На сликата со Курти се гледа само испраќањето на германскиот амабасадор по средбата.

Зери

Двајцата амабадори со најголемо влијание во Косово, Коснет и Хелд, изгледа дека не преферираат да се сликаат со Курти без да биде во позадина и знамето на Република Косово.

Прочитај повеќе

Оружен напад напад во САД: Полицијата уапси напаѓач кој усмрти едно и рани четири лица

Слободен печат

Русија сега располага со девизни резерви и злато во вредност од 557,5 милијарди долари

Слободен печат

Дождот е добредојден, но претставува нова закана за исцрпената Австралија (ВИДЕО)

Слободен печат

Раст на МБИ-10 индексот на Македонската берза

Слободен печат

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

Слободен печат

Протести во Багдад: Еден загинат, 25 повредени во судири на полицијата и демонстрантите

Слободен печат

Остави Коментар

18 − six =

Прочитај повеќе

Ни слика ни тон, ако не е по бонтон!

Мирослава Бурнс

Новата методологија на ЕУ звучи охрабрувачки за Османи

Слободен печат

Трамп: Таканаречениот врховен лидер на Иран да внимава што зборува

Слободен печат

Временска прогноза: Умерено облачно со магла во котлините

Слободен печат

Европскиот суд за човекови права одлучи: Жртвите од лустрација обесштетени со вкупно 32.400 евра

МИА Агенција

Датумот нема да дојде пред новата влада

Слободанка Јовановска