Амбасадата на САД во Атина издаде предупредување за зголемени безбедносни мерки пред празниците во Грција

Американската амбасада во Атина, исто како и останатите дипломатски претставништва на САД во Европа, издаде предупредување за зголемени безбедносни мерки во Грција за претстојните празници поради заканите од терористички организации и поединци, јави дописничката на МИА од Атина.

– За време на празниците, безбедносните мерки во Грција остануваат зголемени поради континуираните закани од интернационални терористички организации и поединци инспирирани од насилна екстремистичка идеологија низ Европа. Насилните екстремисти продолжуваат да се фокусираат на локации како што се божиќни празнични базари, трговски центри, аеродроми, клубови, ресторани, места за богослужба, транспортни центри и други места што ги посетуваат туристите – се наведува во соопштението од Амбасадата на САД во Грција.

Во соопштението исто така се наведува посетителите и туристите да бидат дополнително претпазливи на празничните фестивали, настани и локациите со голема гужва, како и да ги следат локалните медиуми.

Прочитајте и...  Убиени се осум лица во близина на Франкфурт, напаѓачот е пронајден мртов во својот дом (ВИДЕО)

„Предупредување од Амбасадата на САД за терористички напад во Атина”; „Американската амбасада стравува за терористички напад во Грција за Божиќ”; „Опасност од терористички напад во Грција, гледа Американската амбасада во Атина”; „Предупредување од Амбасадата на САД за можен терористички напад во Атина”; „Страв за терористички напад изразува Американската амбасада – упатство за Грција”, се дел од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на соопштението. Потоа Американската амбасада преку официјалниот Твитер профил објасни дека станува збор за предупредување во цела Европа за време на празниците и во продолжение, како пример го објавија предупредувањето од Амбасадата на САД во Франција кое што е идентично со она за Грција.

Прочитај повеќе

Германска железница бара 25 илјади нови работници

Слободен печат

Топ Чанел: Албанската полиција во тајност го следелa камионот до Крушопек

Слободен печат

Суровите зимски услови ги влошуваат страдањата на 170 илјади Сиријци кои живеат на отворено

МИА Агенција

Лидерите во Јужен Судан направија клучни чекори за прекинување на петгодишната граѓанска војна

МИА Агенција

Комисијата која ја формираше Чулев разгледа вкупно 77 итни барања за патни исправи

Слободен печат

Русија и Турција остануваат во секојдневен контакт за ситуацијата во Идлиб

Слободен печат

Остави Коментар

дваесет − 10 =

Прочитај повеќе

ВРАБОТУВАМЕ! Пријавете се на огласот

Слободен Печат

Пицула ги претстави нацрт препораките за проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Спасовски: Сме и ќе бидеме кредибилен партнер на НАТО и на ЕУ

Слободен печат

Членови на секта заболени од коронавирус во Јужна Кореја

Слободен печат

Турција ги укинува визите за туристите од овие шест европски држави

МИА Агенција

Грипот ја зеде и третата жртва, почина 50-годишен маж на Пулмологија

Слободен печат