Амбасадата на САД во Атина издаде предупредување за зголемени безбедносни мерки пред празниците во Грција

Американската амбасада во Атина, исто како и останатите дипломатски претставништва на САД во Европа, издаде предупредување за зголемени безбедносни мерки во Грција за претстојните празници поради заканите од терористички организации и поединци, јави дописничката на МИА од Атина.

– За време на празниците, безбедносните мерки во Грција остануваат зголемени поради континуираните закани од интернационални терористички организации и поединци инспирирани од насилна екстремистичка идеологија низ Европа. Насилните екстремисти продолжуваат да се фокусираат на локации како што се божиќни празнични базари, трговски центри, аеродроми, клубови, ресторани, места за богослужба, транспортни центри и други места што ги посетуваат туристите – се наведува во соопштението од Амбасадата на САД во Грција.

Во соопштението исто така се наведува посетителите и туристите да бидат дополнително претпазливи на празничните фестивали, настани и локациите со голема гужва, како и да ги следат локалните медиуми.

Прочитајте и...  Филипче: Успешноста на лекување на детските малигноми е над 80 отсто (ФОТО)

„Предупредување од Амбасадата на САД за терористички напад во Атина”; „Американската амбасада стравува за терористички напад во Грција за Божиќ”; „Опасност од терористички напад во Грција, гледа Американската амбасада во Атина”; „Предупредување од Амбасадата на САД за можен терористички напад во Атина”; „Страв за терористички напад изразува Американската амбасада – упатство за Грција”, се дел од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми во однос на соопштението. Потоа Американската амбасада преку официјалниот Твитер профил објасни дека станува збор за предупредување во цела Европа за време на празниците и во продолжение, како пример го објавија предупредувањето од Амбасадата на САД во Франција кое што е идентично со она за Грција.

Прочитај повеќе

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат