12 C
Скопје

Амазон му понуди помош на Бајден за да се изведе масовна вакцинација

Американската компанија Амазон понудила помош во напорите на американската администрација да се изведе масовна вакцинација низ САД, се наведува во нејзиното писмо до претседателот Џо Бајден.

Британските медиуми наведуваат дека Амазон во писмото до Бајден ја потврдува подготвеноста да ја подобри дистрибуцијата на вакцините.

„Подготвени сме да ги ставиме на располагање сите наши оперативни способности, експертиза, информатичка и комуникациска технологија за да им помогнеме на активностите на американската администрација за масовна имунизација на населението”, наведува Амазон во писмото до претседателот Бајден.

Прочитајте и...  Во Србија пристигнаа 58.500 вакцини на „Фајзер" и 100.000 дози на „Спутник V"

Поврзани вести

Мишел: Недвосмислена поддршка на ЕУ за суверенитетот на Украина

Слободен печат

Вакцинирани 2680 здравствени работници, над 118 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Џо Бајден му честиташе 90-ти роденден на Михаил Горбачов

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Смрдеа од човечки измет се шири околу Универзитетската библиотека, раководството вели не сме моќни против граѓаните

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Слободен печат

Јеремиќ: Опозиција ја усогласи платформата за преговори со властите со посредство на ЕП

Слободен печат

Остави Коментар