Алжирскиот џудист кој не сакаше да се бори со Израелец е суспендиран на десет години

Џудистот од Алжар не сакаше да се бори со Тохар Бутбул од Израел/ фото: EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Алжирецот Фети Нурин одби да се бори со израелскиот џудист на Олимписките игри во Токио и за тоа заработи тешка казна. Светската џудо федерација го суспендира Нурин дури до 2031 година.

Нурин во првото коло требаше да се бори со Мохамед Абдалрасол од Судан и доколку славеше во наредната рунда ќе се сретнеше со Тохар Бутбул од Израел. Поради тоа, Алжирецот одлучи да не настапи на турнирот во џудо и со тоа заработи тешка казна.

Според Нурин, поддршката на Палестина не му дозволила да се бори со Бутбул.

Видео на денот