Алжир е новиот шампион на Африка (ВИДЕО) - Слободен печат

Алжир е новиот шампион на Африка (ВИДЕО)

Алжир со оваа победа се врати на врвот на Африканскиот континент после скоро 30 години, односно последниот и единствен трофеј во ова натпреварување го освои далечната 1990 година.

До финалето Алжирците ги елиминираа селекциите на Гвинеија, Брегот на Слоновата коска и Нигерија.

Погодокот беше реализиран многу рано уште во втората минута, Бунеџа шутираше, еден од дефанзивните сенегалски играчи успеа за момент да блокира, но таа топка одеше директно во голот и чуварот на мрежата не можеше ништо да стори.

После погодокот на теренот имаше голема борба, но и покрај возбудувањата, особено пред голот на Алжир, до крајот на средбата немаше промена на резултатот.

Победникот интересно во овој финален меч упати само еден шут, оној на Бунеџа, а за играч на натпреварот беше прогласен фудбалерот на Алжир, Мболи.

Прочитајте и...  Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Прочитај повеќе

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Остави Коментар

13 + оне =

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат

СЕКОЈА ЧЕСТ: Ѓоковиќ пред зграда во Белград игра тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат