Алушовски: Вардар не е на нивото од претходните години, но не смее да се потцени!

Како што и беше најавено, денеска официјално започнаа подготовките на ракометниот клуб Вардар 1961 за следната натпреварувачка сезона.

После четири месеци тренерот Стевче Алушовски е среќен што дефинитивно ќе им се враќаат на клупските обврски.

Актуелен европски шампион, како што и самиот признава можеби екипата не е тоа ниво кое што беше од претходните години, со оглед на тоа какви квалитетни играчи настапуваа, но и со овие играчи екипата заслужува респект. Нема никого да потценат, ниту да преценат, ќе се оди чекор по чекор.

Јагуриновски и Јотиќ од следната сезона во Вардар 1961

Малку неприродна ситуација и сето она што последните пет месеци сите ги загрижува состојбата со коронавирусот, но мораме да им се вратиме на работните обврски. Знаете дека пред нас имаме големи предизвици оваа сезона. Во летниот период се обидовме и направивме една конкурентна екипа, целта ќе биде четвртфинале во ЛШ, Фајнал-фор, СЕХА лига и домашното првенство.

Прочитајте и...  Денвер не се предава, Јокиќ и Мареј им пресудија на Лејкерси (ВИДЕО)

Планот за подготовки е направен, но ова ќе бидат едни нетипични подготовки, бидејќи зависиме од дневни ситуации. Ќе бидеме во Скопје, најавено е дека ќе играме на Струшкиот турнир од 12-16 август и на турнирот Кажиња (21-23 август) на кој што требаше да учествува хрватскиот Нексе, но таму има позитивен случај на Ковид-19, како и Пик Сегед кој не добива дозвола од унгарските власти да настапува надвор од земјата.

Останува да ги правиме сите измени доколку има потреба, ние ќе работиме според протоколот од Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести. Имаме дозвола само за вежби во теретана и на отворено. Се надевам дека до понеделник ќе имаме дозвола и да се подготвуваме и во затворен простор, ќе има систематски преглед после оваа пауза од четири месеци што е неприродна за сите играчи за да стартуваме со нешто сериозно – изјави Алушовски за медиумите пред Спортскиот центар „Јане Сандански“.

Тешка задача за Вардар во ЛШ: Црвено-црните ќе играат против „своите“ Гонзалез, Криштопанс, Карачиќ, Скубе, Душебајев…

Новата сезона во Лигата на шампионите Вардарци ќе ја стартуваат на 16/17 септември во Белорусија против Мешков Брест.

Прочитајте и...  Хаверц со хет-трик за Челси во Лига купот (ВИДЕО)

На 29 август се очекува да го играат реванш четвртфиналниот дуел со Нексе во СЕХА Газпром лигата, а Ф4 турнирот е во Задар (4-5 септември).

Прочитај повеќе

ЛШ: Митревски блескаше за Порто, ладен туш за париските „милионери“!

Слободен печат

Хаверц со хет-трик за Челси во Лига купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ди Марија суспендиран на четири натпревари!

Слободен печат

Ѓока: Мотивиран што ќе се соочам против еден од најдобрите тренери во светот!

Слободен печат

За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Слободен печат

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат