Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

По пауза од шест години екипата на Вардар 1961 повторно се враќа во Струга каде ќе настапува на познатиот турнир.

„Црвено-црните” последен пат триумфираа на Отвореното игралиште во 2007 година. Сега ова ќе биде нивни прв тест пред почетокот на сезоната, пред дуелот со Нексе закажан за крајот на месецов во СЕХА Газпром лигата.

Тренерот на клубот Стефче Алушовски ќе има на располагање 20 ракометари. Екипата ќе биде сместена во Охрид и таму ќе тренира, а ќе патува секојдневно на натпреварите во Струга.

Имаа период од неколку седмици каде се „набиваше кондиција” и се вклопуваа новите играчи. Се темпираше новата форма, се воигруваа новите акции, се повторуваше од што во минатото функционираше добро.

Стартува струшкиот турнир со дербито Еурофарм Пелистер-Металург

Презадоволен сум од работната атмосфера. Се работеше најмногу на физичка подготовка, а попладне и на тактика. Ни претстои уште доста за да дојдеме до посакуваното ниво за Лига на шампионите. Струга е прв турнир на кој ќе провериме се што работевме изминатиот период. Тука мислам на она што го вежбавме.
Сите играчи ќе добијат шанса. Вардар 1961 како европски првак оди со цел да го освои турнирот во Струга. Не можам да кажам дека резултатот не е важен, но во преден план е формата – рече Алушовски.

Прочитајте и...  Како Ајакс го изигра Баерн Минхен за Сержињо Дест

Последен пат Вардар 1961 има триумфирано во Струга во 2007 година. Сега 13 може да биде и среќен број. Има доста играчи што се првпат во Вардар 1961, ќе им биде ова прво играње вака на отворено на поинаква подлога.

Не дека одиме да се проверуваме само. Нормално е дека одиме да победиме. Бројките се само бројки. Вардар 1961 не учествувал одамна на турнирот. Сега сме повторно тука да играме и да се надигруваме. Сите поминале низ различни категории во клубовите од каде доаѓале, па и различни турнири и места. Условите во Струга се исти за сите екипи. Подлогата е поразлична, потврда од оваа во Скопје. Ќе треба да се навикнеме. Имаме доста нови играчи што треба да се воиграат. Не сме на посакуваното ниво, Работиме да направиме да стигнеме до онаму каде сакаме да бидеме – додаде стратегот на Вардарци.

Прочитајте и...  Повторно проблеми кај противниците на Вардар во ЛШ, во Пик Сегед нов седми играч позитивен на коронавирус

Ривали во Струга ќе им бидат Охрид, Еурофарм Пелистер 2 и Бутел.

Екипата на Охрид од лани ја знам. Се работи за квалитетен тим што не е за потценување. Еурофарм Пелистер 2 е млад тим со неколку искусни играчи кои имаа настапувно за посериозни екипи. Бутел е тим што е во врвот на домашното првенство. Овој момент е добро да играме вакви натпревари. Ние сме фаворити, но никого не потценуваме. Ова ќе биде вистинска проверка на се што сме работеле – се зборовите на Алушовски на клупскиот сајт на РК Вардар 1961.

Вардар 1961 сите три натпреварувачки денови своите мечеви ги игра во вечерен термин од 21.15 часот. Во четврток ќе играат против Охрид, в петок со Еурофарм Пелистер 2 и во сабота со Бутел. Финалните средби ќе се играат во недела.

Прочитајте и...  Коста доби идеален партнер во нападот на Атлетико: Еден тепа, а другиот гризе

Прочитај повеќе

Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

Слободен печат

Тампа Беј по вторпат го освои Стенли купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат

Меси му ја зеде титулата на Роналдо, Аргентинецот е највреден спортист за спонзорите

Слободен печат