4 C
Скопје

Алушовски: Поради нашите грешки не победивме

Екипата на Вардар остана без победата во дуелот со Елверум играјќи 34:34 во рамки на Лигата на шампионите, а победата им ја „откина“ Петерсен кој во последната секунда го совлада Кизиќ.
Тренерот на Вардар, Стевче Алушовски вели дека победата им избега поради грешките на неговите ракометари, односно од многуте промашувања од чисти позиции.

– По секој натпревар некако доаѓаме на истото, дека промашуваме зицери во клучни моменти. Знаевме дека Елверум игра ракомет со многу трчање, со брза транзиција затоа се обидовме да ги запреме во првото полувреме, но примивме 21 гол, што е премногу за ЛШ. Во второто полувреме, благодарение на нашиот голман Кизиќ успеавме да направиме разлика од четири гола, но направивме неколку глупави исклучувања, немавме решение за нивната 5-1 ордбана. Честитки за Елверум на освоениот бод, се надевам дека во среда ќе одиграме подборо – изјави Алушовски на прес конференцијата по натпреварот.

Прочитајте и...  Мерцедес го претстави шампионскиот болид за новата сезона

Вардар во среда (18.45 ч.)ќе има нова шанса за триумф над Елверум бидејќи и вториот меѓусебен дуел ќе се игра во салата Јане Сандански.

Петерсен му ја „украде“ победата на Вардар

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Златан на сцената на Санремо излезе со турбо фолк песна

Слободен печат

ВИДЕО: Феникс го изненади шампионот, 50. трипл-дабл во кариерата за Јокиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Остави Коментар