5 C
Скопје

Алушовски: Ова е реален резултат

Ракометарите на Вардар во само шест дена го претрпеа и вториот пораз во натпреварите со Киелце во Лигата на шампионите. Овој пат на гости и тоа со поубедливи 36:29 во однос на натпреварот во Скопје

Тренерот на Вардар, Стевче Алушовски вели дека овој резултат е реален, посебно поради лошата игра на неговите ракомерари.

– Честитки за Кјелце и за Талант Душебаев за уште една победа против нас во седум дена. Денеска добро го почнавме натпреварот, но брзата транзиција на Кјелце во продолжението ни направи проблем. Тим како Кјелце, кој игра во моментов, можеби најдобра транзиција од одбрана во напад, знаеше како да го казни тоа. Во второто полувреме се обидовме да одиграме 7 на 6, но повторно имавме проблем да организираме квалитетен напад. Во одбраната игравме без енергија, особено во дуелите еден на еден и на крај. Ова е реалниот резултат – изјави Алушовски на прес конференција по натпреварот.

Прочитајте и...  Американска тениска легенда го предвидува шампионот на „Австралија опен“!

Поврзани вести

Федерацијата обезбеди средства за чартер лет на кошаркарите до Перм

Слободен печат

Вардар ќе има балкански „шмек“, нов играч е Анте Кудуз!

Слободен печат

Американска тениска легенда го предвидува шампионот на „Австралија опен“!

Слободен печат

Милевски после жрепката: Тешка група, Франција е топ фаворит!

Слободен печат

Очигледно правилата не важат за сите, Роналдо го чека казна!

Слободен печат

Стрезовски ќе ги води ракометарите во тандем со Лазаров!

Слободен печат

Остави Коментар