Алтернатива утре на централен совет ќе одлучува дали ќе биде дел од Владата

Средба Заев Гаши/ Фото: МИА

Дефинитивната одлука дали партијата на Африм Гаши, Алтернатива, ќе биде дел од Владата ќе биде донесена утре на седница на највисокото партиско тело – Централен совет. Оваа партиска средба ќе почне утре во 19 часот во седиштето на партијата во Тетово.

– Седница на Централниот совет на Алтернатива имаме утре во 19 часот во партиското седиштте во Тетово. Утре ќе се донесе конечна одлука. До овој момент ништо не можам да кажам. Утре по завршувањето на седницата ќе имаме прес-конфренција, изјави партискиот портпарол Орхан Муртезани.

Лидерот на партијата Африм Гаши имаше три средби досега со претседателот на СДСМ Зоран Заев на кои се дискутираше за учество на Алтернатива во Владата и поддршка на нивните четворица пратеници.

Извор: МИА

Видео на денот