Алтернатива го сака местото на Филипче?

фрим ГАши

Алтернатива го сака Министерството за здравство и едно вицепремиерско место од четирите колку што постојат, објави телевизијата Алсат, повикувајќи се на извори блиски до преговорите кои се водат меѓу партијата на Африм Гаши и СДСМ околу евентуалниот влез на Алтернатива во владата.

И покрај тоа што Алтернатива смета дека е сè уште рано да се зборува за поделба на ресорите, неофицијални извори велат дека Беким Сали е името кое се спомнува во партиските тела за министер за здравство, пишува Алсат.

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Гаши во Клубот на пратениците и по четири часа разговори, владината прес-служба соопшти дека тие постигнале „начелна согласност за програмскиот дел од можната идна соработка, изразена преку политичко и извршно учество на Алтернатива во Владата“.

-Започнаа разговорите за преземање и споделување одговорности во интерес на граѓаните и државата, пришто се разменија мислења околу можните кадровски решенија кои треба да ги преземат потенцијалните обврски и одговорности, односно за соодветните позиции, министри, заменици министри и други раководни лица во рамки на централната власт, стои во соопштението на владината прес-служба.

Видео на денот