Ало педери, ни умре уште едно дете!

Додека македонската јавност се занимава со последната изјава на премиерот Зоран Заев, која предизвика бурни реакции, во скопски Аеродром, синоќа е убиено 17 годишно момче.

Младиот Никола Христовски, според информаците од МВР е убиен од врсник, по некаква банална кавга. Но, за згаснатиот млад живот, нема реакции во јавноста, ни оддалеку такви какви што се реакциите за употребата на зборот „педер“ од премиерот Заев.

Оваа вест остана како само уште еден случај од црната хроника на полицискиот билтен.

Не така одмана, јавноста бурно реагираше на ваквите случувања во нашето општество, а сега се чини дека некако се навикна на овие трагедии. Нема реакции ниту од државните институции, ниту од невладиниот сектор. Штама! Општеството ни е толку заслепено од дневно-политичките случувања, што едноставно заборави на младите. Декларативната заложба на владата за задржување на младите во земјата од оваа денешна перспектива изгледа не само подзаборавена, туку можеби и контрапродуктивна.

Прочитајте и...  Белешки за очекуваното вето на Бугарија против С. Македонија

Малкумината кои објавија повеќе детали за синоќешното убиство, повторно се обидуваат да создадат слика за уште еден настан поттикнат од етничка нетрпеливост, а со тоа и да додадат сол на раната.

Ало педери, ни умре уште едно дете!

Извор: Цивилмедиа

Поврзани вести

За македонизмот како таков

Виктор Габер

Проширување на ЕУ: Внимавајте на епидемија од вето

Љубиша Николовски

Прашањата му се поставени на Мицкоски, може да ги одговори кога сака и како сака

Џабир Дерала

Белешки за очекуваното вето на Бугарија против С. Македонија

Сашо Орданоски

Дас ист Валтер

Ѓорѓе Крајишник

Како падна Мило Ѓукановиќ?

Вељко Лалиќ

Остави Коментар