Алкараз се доближи до Ѓоковиќ, потребни му се само две победи за врвот на АТП

Фото: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

Mладиот шпански тенисер, Карлос Алкараз игра во одлична форма и направи голем чекор кон првото место на АТП листата каде што се уште е Новак Ѓоковиќ.

Во полуфиналето на Индијан Велс, Алкараз имаше незгоден противник, се сретна со Французинот Оже-Алијасим од кого претходно трипати беше поразен. Сепак, сега Шпанецот беше подобар и забележа победа од 2:0 во сетови (6:4, 6:4) и така обезбеди место во полуфиналето.

Алкараз во битка за финалето ќе игра со Синер кој го совлада Тејлор Фриц со 2:1 во сетови. Данил Медведев кој исто така игра во одлична форма ќе биде фаворит во второто полуфинале против Тиафо.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот