Алкараз: Сакам да играм против Ѓоковиќ кога е во најдобра форма, тогаш ќе уживам

Фото: EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз откако се пласираше во четвртфиналето на мастерсот во Мајами порача дека би сакал да игра против Новак Ѓоковиќ и тоа кога српскиот тенисер во најдобра форма.

Алкараз игра одлично во последниот месец, врза две победи без изгубен сет и се врати на првото место на АТП листата.

„Играв со Ѓоковиќ кога беше на 100%. Би кажал дека во Мадрид минатата година играше навистина добро. Беше баш тесно. Се согласувам дека кога е во најдобра форма тогаш веројатно е еден од најдобрите тенисер во светот“.

Посебно импресиониран бил од играта на Ѓоковиќ на Австралија Опен.

„Тоа што го постигна е одлично. Неговото ниво во Австралија беше неверојатно. Како што кажав претходно сакам да играм против Ѓоковиќ кога е на највисоко ниво, тогаш ќе уживам. Тоа е се што можам да кажам сега“, изјави Алкараз.

Ќе потсетиме, Ѓоковиќ турнирте во САД, Индијан Велс и Мајами мораше да ги пропушти затоа што немаше потврда за примена вакцина против коронавирус.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот