Алиоски остана без Премиер лига - Слободен печат
СпортФудбал

Алиоски остана без Премиер лига

Екипата на Лидс за која бастапува и Езгјан Алиоски, е елиминирана во полуфиналето на плејофот на Чемпионшип лигата од страна на Дерби Каунти.

Македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски и наредната сезона ќе настапува во Чемпионшип лигата откако неговиот Лидс е елиминиран од Дерби Каунти во полуфиналето на плеј офот за пласман во Премиер лигата.

Лидс пред своите гледачи е поразен со 2:4 иако реваншот го започна со предност од 1:0 од првиот натпревар, а македонскиот репрезентативец не настапи поради повреда.

Лидс поведе со голот на Далас во 24. минута, но Дерби до крајот на полувремето преку Мериот израмни на 1:1. Во второто полувреме, Лидс доживеа шок откако Дерби за 13 минути преку Моунт и Вилсон зголеми на 1:3.  Далас повторно го врати Лидс во игра, но Мериот во 85. минута го однесе Дерби во финалето на плејфот каде го очекува Астон Вила.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.