Алиоски одигра 45. минути во поразот на Лидс од Вест Хемт

epa08878268 Angelo Ogbonna of West Ham (R) scores his team's second goal during the English Premier League soccer match between Leeds United and West Ham United in Leeds, Britain, 11 December 2020. EPA-EFE/Oli Scarff / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Македонскиот репрезентативец Езџјан Алиоски беше дел од првиот тим на Лидс кој е поразен со 1:2 од Вест Хем во првиот натпревар од 12. коло од Премиер лигата.
Алиоски го одигра првото полувреме по што беше заменет од Шеклтон на стартот од вториот дел.

Лидс поведе уште во шестата минута со голот на Клих од пенал, но до крајот на полувремето „чеканите“ успеаја да израмнат преку Соучек во 25. минута.
Победата и трите бода за Вест Хем ги обезбеди Анџело Огбона во 80. минута и го искачи својот тим на петтото место на табелета со 20 бода, додека Лидс остана на 14 бода со кои се наоѓа на 14. позиција на табелата.