Алили ќе се бори за златниот медал на ЕП (ВИДЕО) – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Алили ќе се бори за златниот медал на ЕП (ВИДЕО)

Бесир Алили, членот на Лирија и на македонската репрезентација во борење се пласираше во финалето на Европското првенство.

ЕП во кадетска конкуренција се одржува во Италија, Алили во Фиренца во категоријата до 48 килограми ќе се бори за златниот медал.

На патот до финалето нашиот натпреварувач во квалификациската рунда со 10:0 го елиминираше Оскар Кулшицки од Полска.

Потоа, во четвртфиналето со резултат 12:10 го совлада молдавскиот борец Андреј Витан.

И во полуфиналниот меч со 6:2 Алили славеше против Лука Гугешашвили од Грузија.

Негов противник во завршниот дуел за златото ќе биде Харутјун Ховханисјан од Ерменија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close