Алил изотиоцијанитот ги убива клетките со рак! Ќе го најдете во овие намирници (ФОТО)

Студија објавена во американско списание посветено на кинеската медицина открила дека алил изотиоцијанитот (AITC), сооединение кое е присутно во човечката храна, е одлично во борбата против ракот.

Алил изотиоцијанитот обично се наоѓа во зелената краставица, руколата, брокулата, зелката и карфиолот.  Се работи за сооединение кое му дава остар вкус на сенфот, ротквиците, ренот и васаби сосот.

За оваа студија, тим на истражувачи од Тајван го проучи ефектот кој го има AITC на клетките на ракот на дојката. Покажало дека изотиоцијанитот има антиканцерогени ефекти.

Во оваа студија истражувачкиот тим утврдил дека AITC стимулира производство на реактивни видови кислород и калциум.

 

Прочитајте и...  Инспиративен живот во седмата деценија: Смиљка, Воскресија, Софија и Сузица, четири жени, четири креативни приказни

Прочитај повеќе

Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Фластер на главата, крвави раце и гребаници насекаде: Познатата пејачка паднала од велосипед и тешко се повредила (ФОТО)

Слободен печат

Ријана направи хаос на социјалните мрежи: Објави фотографии во долна облека од кои нема да ви биде сеедно! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ќе ви ги стопли срцата: Прегратката на овие момчиња ќе ви докаже колку бојата на кожата не е важна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„За некои луѓе црните животи не вредат“ – Ештон Кучер со солзи се огласи на Инстаграм (ВИДЕО)

Слободен печат

Го повикав човекот со кого ме изневеруваше сопругата: Сè одрекуваше, а мене целиот град ми се смееше! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Миленикот на Холивуд сепак има мана: Не можел да го запамети името на филмот, па морале да го сменат

Слободен печат

Франц од Нокаут и неговата сопруга Ема во Лос Анџелес го прославија првиот роденден на Мелоди! (ФОТО)

Васко Спасоски

ЕДУЦИРАЈ СЕ: Предлог книжевни дела кои обработуваат теми поврзани со расизмот (I дел)

Слободен печат.

Во вилата на Ражњатовиќ се слави на големо! Трубачи влегоа во домот, Цеца игра на маса и пее на цел глас, Вељко ја кити музиката со пари (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Сопругата на фудбалерот на Реал Мадрид не мирува: Софија Милошевиќ во третиот месец од бременоста се „соблече“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Први фотографии од синовите на славната тенисерка и фудбалерот – Папараците ја уловија Ана Ивановиќ на прошетка со синовите Леон и Лука! (ФОТО)

Слободен печат