1.1 C
Скопје

Алиев: Турција мора да учествува во разговорите за Нагорно-Карабах, нејзиниот збор е голем и независен

Турција мора да учествува во мировните преговори меѓу Азербејџан и Ерменија за конфликтот во Нагорно-Карабах, изјави денеска азербејџанскиот претседател, Илхам Алиев, додавајќи дека тој сè уште не знае кога тие ќе почнат.

Азербејџанските и ерменските сили денеска повторно со меѓусебни обвинувања за прекршување на примирјето, наведувајќи дека другата страна извршила нови напади во регионот Нагорно-Карабах и околните области.

– Турција е голема сила, што се виде кога учествуваше во смирувањето на тензиите во Сирија, во Либија и во другите меѓународни конфликти. Затоа, исто така, тие мора да учествуваат и во овој процес, рече Алиев, цитиран од британските медиуми.

Алиев додаде дека Турција е, исто така, дел и од групата Минск.

Прочитајте и...  Курти со забрана за учество на парламентарните избори во Косово

– Тогаш, зошто тие не учествуваа во разговорите? – Знам дека многу западни земји не сакаат да ја гледаат Турција на преговарачката маса, но зборот на Турција е голем и независен, рече азербејџанскиот претседател.

Поврзани вести

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Филипче уверува: Сите вакцини се безбедни, не постои законска пречка за увоз на која било од нив

Слободен печат

Задолжување за поддршка на економијата: Грција планира до две милијарди евра преку издавање на нова десетгодишна обврзница

Слободен печат

Усвоена резолуција за импичмент во Сенатот: Процесот против Трамп ќе продолжи на 9 февруари

Слободен печат

Мина „мазно“ во Сенатот: Ентони Блинкен е нов шеф на американската дипломатија

Слободен печат

Остави Коментар