Алиев: Азербејџан презеде контрола над 22 места во Нагорно-Карабах

Азербејџанската војска презеде контрола над 22 места во областа Нагорно-Карабах, изјави претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев. Притоа додаде дека вооружените сили на Азербејџан го зазеле округот Фузули, пет места во округот Џабраил, населбата Мицван и 13 места во округот Зангилан.

Алиев вчера истакна дека азербејџанската војска го зазела градот Зангилан и уште 24 места во областа Нагорно-Карабах. Во нападите на ерменските сили, според него, загинале 63 цивили.

Судирите меѓу ерманската и војската на Азербејџан околу Нагорно-Карабах ескалираа на 27 септември. Областа, територијално, му припаѓа на Азербејџан, меѓутоа во неа живеа етнички Ерменци.

Прочитајте и...  Семејното насилство во Грција: Насилниците ретко одат во затвор

Поврзани вести

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

Слободен печат

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Слободен печат

Семејното насилство во Грција: Насилниците ретко одат во затвор

Слободен печат

АПСЕЊА ВО ЛОНДОН: 60 лица лишени од слобода на протестите против карантинот (ВИДЕО)

Слободен печат

Србија возврати, го протерува Тарзан Милошевиќ, црногорскиот амбасадор во Белград

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian