Алибаба и донира тестови за коронавирус на Словенија

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови.

Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Авионот доцна синоќа веќе полета од Кина, а се очекува потребните тестови да бидат дистрибуирани во следните денови. Минатата недела исто така во Словенија веќе пристигнаа стотици илјади заштитни маски донации токму од Алибаба.

Инаку, пред околу еден месец ситуацијата беше обратна, односно поради брзото ширење на коронавирусот во Кина, токму Словенија испрати пакети со заштитни маски наменети за тамошните доктори и медицински персонал.

Прочитајте и...  Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Прочитај повеќе

Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Слободен печат

ЕЦДЦ: Затворањето на границите не придонесува во спречувањето на ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Владите ширум светот издвоија 123 милијарди долари за помош на авиокомпаниите

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Слободен печат

Полицискиот час од воведувањето го прекршиле 4.783 граѓани, од кои приведени се 3.110

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Кој ќе создаде поповолни услови таму ќе одат и инвеститорите

Слободен печат

Мицкоски: Постојат разговори, но не и консензус за датумот за избори

Слободен печат

Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирусот заради „непотврдените случаи“

Слободен печат

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен печат