Ален Рустемовски е надежен, перспективен боксер кој многу ветува за македонскиот бокс

фото: Агенција за млади и спорт

Заедно со тимот, тренерот Јове Петровски и Боксерската Федерација на чело со претседателот Примислав Димовски и потпретседателот Фатон Салиху, Ален Рустемовски е на добар пат да освојува високи награди и достојно да ја претставува Македонија.

Рустемовски имаше прием кај директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски од кого доби поддршка и благодарница.

Импресивни се досегашните успеси на Рустемовски, во Регионалната Бокс Лига имаше само еден пораз во две сезони.

Следни за нижење победи се престижните турнири Београдски Победник, Балканското и Европското Првенство.

Зад Рустемовски стојат низа досегашни победи, како повеќекратен државен првак на Македонија, потоа најдобар македонски боксер на Меѓународниот Турнир Алексо Огненовски Македонија.

– Златен Медал на Меѓународниот турнир Лах Нимани во Косово
– Златен Медал на Меѓународниот турнир Арена Куп во Македонија
– Сребрен Медал на Меѓународниот турнир Златен Гонг
– Сребрен Медал на Меѓународниот турнир Златна Нараквица во Србија
– Најдобар Техничар на Меѓународниот турнир во Косово Независност

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот