Александар Прокопиев: На писателите им треба слобода, не кланови и поделби

Прокопиев вели дека има хиперпродукција во македонската книжевност, како и поделеност меѓу писателите.

Писателот Александар Прокопиев во Утрински брифинг на „Слободен печат“ зборуваше за својата најнова книга „222 антиупатства за лична употреба (1978-2018)“, во издание на „Авантпрес“ од Скопје, што е негов своевиден животен проект.

„Она што ги обединува сите овие записи е миговноста на создавањето, напишани се најдолго за еден ден, кога се работи за есеите или расказите, а најчесто се напишани за час или два. Сакав да ја задржам нивната непосредност. Почнав да ги пишувам кога бев многу млад, пред 40-тина години и кога сега ги гледам – многу често тие се импресии на мигот. Од првите кога сум бил многу жесток и манифестен, но како поминувале годините тие добиваат и еден мемоарски тон“.

Прочитајте и...  Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Прокопиев вели дека има хиперпродукција во македонската книжевност, како и поделеност меѓу писателите.

„Меѓу писателите постои поделба, да не речам една клановска поделеност, затоа ние, 15-тина писатели пред 20 години го формиравме Друштвото на независните писатели, токму заради таа клановска присилност и насилство кое се врши едни меѓу други, кадешто книжевните вредности стануваат неважни. А македонската култура постојано произведува интересни луѓе. Еве и „Медена земја“ и „Фолтин“ и 150 други таленти- за нив најважна е слободата а не да ги собираш во групации“, рече Прокопиев.

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат