Алегри: Фудбалот не е наука – Слободен печат
СпортФудбал

Алегри: Фудбалот не е наука

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри изјави дека фудбалот не може и не смее да се гледа само преку статистиката.

Екипата на Јувентус веќе ја освои осмата титула по ред во Серија А, но не успеа да ја реализира примарната цела за оваа сезона, триумф во Лигата на шампионите. Подобар од „старата дама“ во четвртфиналето на ЛШ беше холандскиот Ајакс.

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, кој сè уште не може да ја преболи елиминацијата во ЛШ, изјави дека фудбалот не смее да се гледа само преку статистиката, бидејќи не е наука.

– Фудбалот не е егзактна наука. Како инаку би го објасниле податокот дека против Реал Мадрид минатата година, топката во наш посед беше 38%, а сепак победивме. Против Ајакс ние бевме доминантни, ја контролиравме топката, а на крајот загубивме. Луѓето може да ме критикуваат, но треба да погледаат што остваривме сиве овие години – изјави Алегри.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close