Албин Курти сруши рекорд, стана првиот косовски политичар кој добил 185.000 гласови на избори

Кандидатот за премиер на Косово, лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, постигнал нов рекорд со гласовите што ги добил на изборите од 6 октомври.

Курти успеал да добие 185 илјади гласови, бројка која не е постигната од страна на нту еден косовски политичар. Ваквата информација ја сподели поранешната пратеничка, Арбрие Нагавци. Курти на последните избори кои се одржаа во 2017 година добил 142 илјади гласови, пренесува Балканвеб.

Според извори на Бота Сот, Курти на изборите добил 20 илјади гласови повеќе од кандидатката за премиер на Косово од редовите на ДСК, Вјоса Османи.

Таа на овие избори добила 165 илјади глсови. Според првичните резултати за предвремените парламентарни избори во Косово, Самоопределување добила 203 илјади гласови а ДСК 197 илјади гласови. Овие бројки се без гласовите на дијаспората, но и без промените кои се прават со пребројувањето на гласовите, кое е во тек.

Прочитајте и...  Заев до Мицкоски: Вашите луѓе сакаа да ме убијат во Собранието

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција