Албин Курти ексклузивно за „Слободен печат“: Границата на Косово со Албанија не е албанска граница, тоа е граница на Југославија и Србија!

Во ексклузивно интервју за „Слободен печат“, кандидатот за премиер на Косово Албин Курти, негира дека се залага за Голема Албанија, но вели дека Албанија и Косово се две држави на еден народ. Границата меѓу нив, Албин Курти ја смета за граница поставена од Југославија и Србија и како таква, вели дека не е албанска граница.

Албин Курти се противи на идејата за размена на територии како начин на решавање на косовско-српскиот спор, затоа што тоа води кон војна.

Движењето „Самоопределување“ на Албин Курти е социјалдемократско по својата идеологија и затоа тој смета дека, доколку стане премиер на претстојните избори, ќе се залага за подобра соработка со Северна Македонија и со премиерот Зоран Заев, за разлика од другите партии на Косово кои добро соработувале со претходниот режим на Никола Груевски.

Прочитајте и...  Белгија е подготвена за коронавирусот: Не се потребни нови мерки

Целото интервју на Албин Курти за „Слободен печат“ гледајте го утре на Слободна ТВ.

 

Прочитај повеќе

Крамп-Каренбауер: ЦДУ на конгрес на 25 април ќе избира нов лидер

МИА Агенција

Европската банка за обнова и равзој е значаен партнер на Македонија за успешно исполнување на критериумите за ЕУ

МИА Агенција

Баргес: Австралија е под невидена закана од странска шпионажа

МИА Агенција

Грлиќ-Радман: Хрватска сака преговори за Северна Македонија и Албанија во март

Слободен печат

Регистриран шестиот смртен случај од коронавирус во Италија

Слободен печат

Иранските власти демантираат дека го кријат вистинскиот број на смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

5 + 9 =

Прочитај повеќе

ЕК ги осудија антисемитските маски на карневалот во Белгија

Слободен печат

Брнабиќ: Приоритет е иницијативата мини Шенген и инфраструктурното поврзување на регионот

МИА

Милошоски утре ќе треба да ги предаде снимките што ги објави вчера

Дендиас без коментар за непочитувањето на Преспанскиот договор

Либискиот премиер: Калифа Хафтар е воен злосторник

Слободен печат

Димковски: Исплатени 607 милиони денари субвенции за сточарите

Слободен печат