Албин Курти ексклузивно за „Слободен печат“: Границата на Косово со Албанија не е албанска граница, тоа е граница на Југославија и Србија!

Во ексклузивно интервју за „Слободен печат“, кандидатот за премиер на Косово Албин Курти, негира дека се залага за Голема Албанија, но вели дека Албанија и Косово се две држави на еден народ. Границата меѓу нив, Албин Курти ја смета за граница поставена од Југославија и Србија и како таква, вели дека не е албанска граница.

Албин Курти се противи на идејата за размена на територии како начин на решавање на косовско-српскиот спор, затоа што тоа води кон војна.

Движењето „Самоопределување“ на Албин Курти е социјалдемократско по својата идеологија и затоа тој смета дека, доколку стане премиер на претстојните избори, ќе се залага за подобра соработка со Северна Македонија и со премиерот Зоран Заев, за разлика од другите партии на Косово кои добро соработувале со претходниот режим на Никола Груевски.

Прочитајте и...  МТСП апелира лицата што останаа без работа да аплицираат за минимална помош

Целото интервју на Албин Курти за „Слободен печат“ гледајте го утре на Слободна ТВ.

 

Прочитај повеќе

Коронавирусот ги исплаши Кинезите: Во Шенжен забрането месо од кучиња и мачки

Слободен печат

Во Перу воведени одвоени ограничувања за движење на мажите и жените

МИА Агенција

Убави вести од Италија: Бебе се опорави од коронавирусот како и целото семејство

Слободен печат

Расте бројот на идентификувани жртви на трговија со луѓе во Европа

Слободен печат

Филипче: Коронавирусот нема да исчезне туку така

Слободен печат

Пожарникари со кран извлекуваа болен од коронавирус од стан во Лондон (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Aпелирам до граѓаните на Куманово да бидат присебни, ова беше тешка, но неминовна одлука

Слободен печат

ШТО МУ ПРАВИ КОРОНАВИРУСОТ НА ОРГАНИЗМОТ (ВИДЕО)

Слободен печат

Германците се тестираат од коронавирус на паркинг: Доаѓаат со возило, даваат брис и дома ги чекаат резултатите (ВИДЕО)

Слободен печат

Американски генерал пренесува искуства од борбата со вирусот во Јужна Кореја

Слободен печат

Во сенка на пандемијата на коронавирусот се води војна околу нафтата

Дејан Андоновиќ

Би-Би-Си: Овие 18 земји не пријавиле ниту еден случај на заразен со Ковид-19

Слободен печат