Албанскиот парламент избра нов државен обвинител

Албанскиот Парламент денеска избра нов главен државен обвинител. Со 101 глас за, два против и 10 пратеници кои беа воздржани, на оваа позиција е избран Олсиан Чела.

Двајцата други кандидати, досегашната главна обвинителка Арта Марку, и Фатјона Мемчај, имаа многу помалку гласови од Чела. Марку имаше 11 гласа за, 22 против, додека 78 беа воздржани. Мемчај имаше осум гласа за, 16 против и 87 беа воздржани. Олсиан Чела својата кариера ја има започнато во 2001 година.

Во последните две години на оваа позиција беше поставена Арта Марку како вршител на должноста само со гласовите на владејачката Социјалистичка партија, откако тогашниот Адриатик Лала, поднесе оставка поради сомненија за вмешаност во корупција. Главниот државен обвинител се избира со мандат од седум години.

Прочитајте и...  Австралиската Влада со пет милиони долари ја помага новинската агенција ААП која пропаѓаше

Прочитај повеќе

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат

Европската агенција за лекови го одобри дексаметазонот за лекување на коронавирусот