Албанскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе има  билатерална средба со овластениот министер за Европа и надворешни работи на Република Албанија Гент Цакај, кој ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Како што соопшти МНР, главни теми на средбата се очекува да бидат соработката меѓу Северна Македонија и Албанија во остварувањето на заедничките стратешки цели за членство во Европската унија, состојбата со билатералните односи и можностите за понатамошната соработка и нивно унапредување, соработката во НАТО, состојбите со актуелната глобална здравствена криза и други прашања од заеднички интерес и значајни за нашиот Регион.

За време на официјалната посета, министерот Цакај ќе биде примен и од претседателот на Собранието Талат Џафери, од претседателот на Владата Зоран Заев и од други високи претставници на државата.

Прочитајте и...  Бил Гејтс и СЗО обезбедија 120 милиони брзи тестови за ковид-19 за најзагрозените

Прочитај повеќе

„Дизни” укинува 28.000 работни места

Слободен печат

Размена на артилериски оган во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Османи: Првата меѓувладина конференција би требало да се одржи во декември

Слободен печат

Кон: Од март до јуни во Србија имало трипати повеќе смртни случаи од Ковид-19 од соопштеното

Слободен печат

МИА бележи 22 години од емитувањето на првата вест

Слободен печат

Бајден собра рекордни 3,8 милиони долари донации за еден час

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бил Гејтс и СЗО обезбедија 120 милиони брзи тестови за ковид-19 за најзагрозените

За конфликтот во Нагорно Карабах е виновна Турција

Срѓан Ивановиќ

Видео средба на министерот Бујар Османи со Хајко Мас

Слободен печат

Канадскиот сојузен дефицит ќе достигне 328,5 милијарди долари

Слободен печат

Властите на Португалија со порака до САД: Наша држава, наши правила

Слободен печат

Прва телевизиска дебата на Трамп и Бајден, ова се клучните моменти (ВИДЕО)

Слободен печат