Албански државјанин нападнал полицајци во Струга

Дваесет и двегодишен албански државјанин вчера бил лишен од слобода во Струга поради „спречување службено лице во вршење на службени дејствија”.

Секторот за внатрешни работи Охрид денеска соопшти дека Ј.Д. од Република Албанија околу 14 часот бил запрен од полицијата на улица „Партизански одреди” додека управувал патничко возило „Мерцедес” со албански национални ознаки. Во возилото, како што информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, имало уште две лица кои немале документи за идентификација.

– При преземање на службените мерки, Ј.Д. (22) физички им се спротивставил на полициските службеници. Двете лица се приведени во полициска станица, при што е утврдено дека станува збор за албанските државјани Д.У. (19) и К.А. (20), изјави Димоски.

Прочитајте и...  ФОТО: Албанец стана хит во регионот - го „облече“ своето ауди во свечено руво

По насока на јавен обвинител, лицето е задржано во Полициската станица Струга и по целосно документирање на случајот, ОВР Струга ќе поднесе соодветна пријава.

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian