Албански брод спаси 140 емигранти во Егејското Море, меѓу нив 30 деца

Албанскиот брод „Орику“, дел од мисијата на НАТО во Егејското Море, последните денови се соочи со бран бегалци. Албанскиот екипаж помогна да стигнат сигурни до брегот 140 емигранти, Авганистанци и Сиријци, од кои 30 деца.

„Во соработка со турската и грчката крајбрежна стража, бродот „Орику“, дел од операцијата на НАТО „Sea Guardian”, за три дена асистираше во спасувањето на четири глисери со кои патуваа возрасни и деца.

Од 2016 година кога Албанија стана дел од мисијата на НАТО во Егејското Море, екипажот на овој брод спасил повеќе од две илјади деца, жени и мажи, јавува ТЧ.

Прочитајте и...  Филипче: Барам апсолутно поголема ажурност од МВР и санкции, можно воведување рестриктивни мерки на некои места

Прочитај повеќе

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат

Шпанската влада ќе им дава по 462 евра месечно на најсиромашните граѓани

Слободен печат

Спасовски: Земјоделството е еден од носечките столбови за развој на вкупната економија

Слободен печат

Уапсен полицаецот кој го гмечеше и под чии нозе почина Афроамериканецот Џорџ Флојд (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мицкоски: Мерките против корона кризата се укинаа по препорака на Комисијата за заразни болести водена од политичарот Караџовски

Слободен печат