Албанија за 80 години ќе се преполови

Бројката на населението на Албанија се намалува со голема брзина, но предупредувањето кое пристига од меѓународните експерти е страшно. Тие ја предупредуваат политичката сцена во оваа земја, дека со ова темпо, ќе дојде еден ден кога нема да имаат кого да водат, бидејќи Албанците или ќе заминуваат или ќе умираат, пренесува Коха Јоне.

Извештај објавен од страна на експертите на ОН, според порталот Watson, дава прогноза за светското население до 2100 година. Дотогаш, 10,8 милијарди луѓе ќе живеат во светот. Половина од нив ќе живеат во десет земји, меѓу кои во Кина и Индија.

Меѓу државите кај кои ќе расте бројот на жителите до 2100 година, рекордот и останува на Нигерија, со 608%. Потоа доаѓа Ангола, Танзанија, Сомалија и Замбија. Но, кај земјите чија популација ќе се намали најмногу, рекордот го држи Албанија. Бројот на жители во оваа земја до 2100 година ќе се намали за 62,2%.

Прочитајте и...  Канада закрепна од коронакризата: Во мај отворени 289.600 нови работни места

„Наместо 2,9 милиони жители кои живеат денес, до 2100 ќе останат еден милион жители, пад од две третини”, пишува Watson.

По Албанија доаѓа Порто Рико, Србија, Босна, Молдавија, Бугарија и Хрватска.

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат