АЛБАНИЈА СЕ ПОПИШМАНИ: Не му ја донира иконата „Воскресение на Свети Лазар“ на УНЕСКО - Слободен печат

АЛБАНИЈА СЕ ПОПИШМАНИ: Не му ја донира иконата „Воскресение на Свети Лазар“ на УНЕСКО

Албанската Влада ја поништи одлуката, што ја донесе пред една година, со која на УНЕСКО требаше да му ја донира иконата „Воскресение на Свети Лазар”.

Врз основа на новодонесената одлука иконата не може да стане сопственост на УНЕСКО.

„Иконата успешно е реставрирана и владата сакаше да ја донира на УНЕСКО. Сега владата одлучи таа да остане во Албанија“, наведува тиранската телевизија Топ чанел.

– Се укинува одлуката на Советот на министри бр.564, од 29 септември 2018 година, за донација на УНЕСКО на иконата „Воскресение на Свети Лазар”, во рамки на 60-годишнината од членството на Албанија во оваа организација, пишува на одлуката потпишана од премиерот Еди Рама.

Уште стои дека одлуката е донесена врз основа на член 100 од Уставот и член 113 од Законот за административна процедура на Албанија по предлог на Министерството за култура, кое е надлежно за нејзино спроведување.

Прочитајте и...  Чулев: Се работи на идентификување на администраторите и модераторите на „Јавна соба“

Прочитај повеќе

Жбогар: Се надеваме дека Законот за ЈО ќе биде донесен пред Собранието да се распушти

Слободен Печат

Марковиќ го повика српскиот поглаварот на СПЦ во Црна гора на дијалог

Слободен Печат

Земјотрес со јачина од 5.2 степени регистриран во Грција

Слободен печат

Македонското и грчкото малцинство во Албанија бара од Рама да објасни зошто не се донесени подзаконските акти за малцинствата

Слободен Печат

Град Скопје финансиски поддржа 237 проекти од областа на културата

Слободен печат

Жителите на Вухан од зградите ја пејат химната (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

19 − 2 =

Прочитај повеќе

Мадуро ја нуди венецуелската нафтена индустрија на руска државна компанија

Слободен Печат

Дескоска: Се воведува јасна дисциплинска постапка за одговорност на јавните обвинители

Слободен печат

Распнат коњ се превезува по скопските улици (ФОТО) 

Слободен печат

Џафери: Оправдано очекувавме признание за остварените реформи

Слободен печат

Брегу: Одливот на „мозоци” е најголем предизвик за Западен Балкан

Слободен печат

Нема причина за ризик или паника за корона вирус во државава

Слободен печат