Албанија: Расте број на новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

Поголемиот процент од болните се лекуваат амбулантски или во домашни услови, додека 122 се хоспитализирани во двете болници Ковид, каде 21 пациент е во тешка здравствена состојба.

Во последното деноноќие во Албанија повторно е регистрирана висока бројка на новозаразени со Ковид-19, јави дописничката на МИА од Тирана.

– Од направените тестови на сомнителни случаи, позитивен резултат е добиен кај 136, при што најголем број од новозаразените или 66 се од Тирана, останите се речиси од целата територија на земјата. Во исто време битката со коронависот ја добиле 74 граѓани, додека ја згубиле шестмина, меѓу кои и еден од најпознатите скулптори и универзитетски професор Арбен Бајо (53), информираат од Министерството за здравство и социјална заштита.

Според истиот извор, со последните 561, досега направени се 45.942 теста, Ковид дијагностивирани се 6.411, оздравеле 3.342, починале 199, додека активни на болеста се 2.870.

Прочитајте и...  Гутереш: Со поблиска соработка до решение за предизвиците со кои се соочува светот

Поголемиот процент од болните се лекуваат амбулантски или во домашни услови, додека 122 се хоспитализирани во двете болници Ковид, каде 21 пациент е во тешка здравствена состојба.

Албанската опозиција и денеска обвини дека нема транспарентност во врска со епидемиолошката состојба во земјата, посочувајќи го како пример градот Елбасан.

– Состојбата во Елбасан е катастрофална, каде речиси цел здравствен персонал е позитивен на Ковид-19. Нема карантин, ниту тестови за оние кои имале контакт со заболените. Сето тоа е негрижа на Владата и Министерството. Рама и Манастирлиу зборуваат од морскиот брег, обвини демократот Луциано Боци.

Тој додада дека целата територија на Албанија е „црвена зона” и оти „само Бог знае како ќе се избегне здравствена катастрофа која е блиску”, зашто „Владата си земала подолг одмор”.

Прочитајте и...  Игор Јанушев се повлече од позицијата генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Прочитај повеќе

Апокалиптични сцени во Русија: Мртви птици паѓаат од небо во областа Саратов (ВИДЕО)

Слободен печат

Врховен суд уште не го доставил предметот ,,Тенк” до Кривичен, Арслани апелира на трпение

Слободен печат

Сугарески го прислушкувале осум години

Горан Наумовски

Мицкоски со кадри на Груевски ќе го руши Заев

Весна Тодоровска

Богоев: Конечно добивме нов лик на градинката „Мајски цвет” во Тафталиџе 1

Слободен печат

ВО ЖИВО: Пресконференција на МЗ, Венко Филипче

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Речиси два милиона новозаболени со ковид-19 во светот за една недела

Слободен печат

Утре без вода дел од корисниците од општина Чаир

Слободен печат

Маричиќ – Тимоние: Франција е силен поддржувач за брз почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат

Кризата засега не влијае врз депозитите: Граѓаните не чепнале по заштедите, ама бараат повеќе кредити

Весна Дамчевска

Пановски: Податоците да не се кријат, има начини како да се намали смртноста од ковид-19

Зонско паркирање во Карпош нема и цела година по маалскиот референдум