Албанија протера двајца ирански дипломати

За потсетување, во ноември 2018 година Албанија го протера иранскиот амбасадор во земјата, Голамхосеин Мохамадиа, поради нарушување на националната безбедност.

Албанија прогласи двајца ирански дипломати за непожелни во земјата. Според пишувањата на албанските медиуми, министерот за внатрешни работи изјавил дека двајцата дипломати „делувале спротивно на нивниот статут и принципите на Виенската конвенција за дипломатски односи“.

– Министерството за Европа и надворешни работи денес одлучи дека дипломатските преставници на Амбасадата на Исламската Република Иран, Мухамед Али Арз Пеиманемати и Сејед Ахмад Хосеини Аласт, да се прогласат за непожелни личности, поради нивното делување кое е во спортивност статутот и принципите на Виенската конвенција за дипломатски односи. Од двајцата преставници на Иран е побарано веднаш да ја напуштат територијата на Република Албанија – истакнал министерот Гент Цакај.

За потсетување, во ноември 2018 година Албанија го протера иранскиот амбасадор во земјата, Голамхосеин Мохамадиа, поради нарушување на националната безбедност.

Прочитајте и...  УЈП: Корисниците на МојЈДДВ кои имаат транскакциска во Еуростандард банка да извршат промена

Прочитај повеќе

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат

Протест пред седиштето на ЕВН во Гостивар

Слободен печат

Убиство што ја потресе Америка: Момче застрелало 5-годишно дете кое си играло покрај неговиот двор (ВИДЕО)

Слободен печат