Албанија ќе отвори Генерален конзулат во Струга

Советот на министри на Република Албанија, донесе одлука за отворање на Генерален конзулат во Струга. Веста ја објави министерот во должност за Европа и Надворешните Работи, Гент Цакај, на социјалната мрежа Фејсбук.

Toj изјави дека оваа одлука е во согласност со планот за продлабочување на односите со Албанците во регионот.

– Конзуларната област на овој центар ја вклучува Струга, Охрид, Битола, Кичево, Дебар, Гевгелија, Ресен, и регионот на Преспанското езеро. Значи, овој конзулат, ќе има посебна улога во поттикнување на економските односи, социјалните и културни врски помеѓу нив и Република Албанија. Ние ќе продолжиме да превземаме нови мерки со цел зајакнување на врските со Албанците и подигнување на албанскиот фактор во регионот-, напиша Цакај, на Фејсбук.

Прочитајте и...  Директорот на ФДА се сомнева во најавите на Трамп за вакцина против Ковид-19

Прочитај повеќе

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат

„Интегра” пред гевгеличани ја претстави изборната програма

Слободен печат

Мицкоски: Господине Заев немојте да бидете нервозен, ќе се испита до крај каде завршило куферчето со изрекетираните пари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вухан го погоди нова катастрофа: Местото од каде тргна коронавирусот, сега влезе во нова криза (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Сите спотови ви се со Зоран Заев, веројатно во сонот сум ви ноќна мора!

Слободен печат

Богојески: Јас ви гарантирам дека како што Заев не расчисти со Груевски, така и Мицкоски нема да расчисти со Заев

Слободен печат

Турција ја повика ЕУ да биде чесен посредник во споровите на Анкара со членките на Унијата

Слободен печат

Мицкоски до Заев: Вас ве интересираат само тендери и власт

Слободен печат

Крвав викенд во Чикаго: На прославата на независноста убиени 17 лица, меѓу нив 2 деца (ВИДЕО)

Слободен печат