-7 C
Скопје

Албанија екстрадира во Германија Таџикистанец баран со меѓународна потерница поради тероризам

Албанските власти денеска го екстрадираа во Германија, Таџикистанецот Комрон Зукхуров, припадник на терористичката организација исламска држава, баран со меѓународна потерница.

Припадниците на секторот за борба против тероризам, го уапсија Зукхуров на 29 април годинава во Тирана.

„Комрон Зукхуров(24) , германски суд го товари за учество во странска терористичка организација и за формирање терористичка ќелија во Германија за извршување џихад во име на ИД. На 21 април германски Интерпол распиша меѓуанродна потерница а врз која делуваше секторот за борба против тероризам,стои во соопштението на албанската полиција.

Според истот извор на кој се повикува тиранската телевизија, Топ чанел, екстрадираниот Зукхуров заедно со други обвинети лица, предводени од радикална фундаменталистичка вера, формирале ќелија на територијата на Сојузна Република Германија.

Прочитајте и...  Полицајката која стана позната по инцидетот со функционерот на ДУИ си даде оставка: Ми нанесоа неправди во МВР

Нивна цел била да спроведат џихад во името на ИД,со цел да се извршат напади против „неверниците” во Германија, Таџикистан и други земји, со употреба на огнено оружје и експлозив.

Поврзани вести

Осуденик чекал погубување, па му го одложиле: Не успеале да набават инјекција

Слободен печат

Од денеска до 3 декември во Скопје: Деветти Самит на „Македонија 2025″

Слободен печат

Дебата за спроведување на новиот Закон за слободен пристап до информации од јавен карактер

Слободен печат

Собраниска Комисија за финансирање и буџет: Продолжува амандманската расправа за државната каса за 2021 година

Слободен печат

Пораки од канцеларката Меркел: Сè уште има шанса за прва меѓувладина конференција со С. Македонија до крај на годината

Слободен печат

Контроверзниот доктор кој беше член на тимот на Трамп за борба против ковид-19 поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар