Алба нема возачка, на тренинзи го вози татко му

Фудбалерот на Барселона, Жерар Пике беше гостин на ток шоуто „La Resistencia“ и на кое откри една занимливост поврзана со фудбалерите на првиот тим.

Водителот го праша Пике, како најмладата ѕвезда на екипата, 17-годишниот Ансу Фати доаѓа на тренинзите бидејќи и млад за да има возачка дозвола.

„Го вози татко му. Исто како и Жорди Алба“, одговори Пике и ја насмеа публиката во студиото.

Имено, шпанскиот репрезентативец Жорди Алба има 30 години, но не сака да полага за возачка дозвола и поради тоа на тренинзите и натпреварите го вози неговиот татко.
Алба е еден од најдобрите леви бекови на светот, а во Барселона дојде во 2012 година кога Валенсија го продаде за 14 милиони евра.

Прочитајте и...  „Дијамантот“ блеска во Наполи: Уште повисоки оценки за Елмас!

На Пике му се случи уште една интересна работа за време на емисијата. Тој ги демантираше написите дека некои од фудбалерите се подготвени да си заминат од „Камп Ноу“ и тоа во редовите на најголемите ривали, но кога доби прашање од публиката за елиминацијата од Ливерпул во ланското полуфинале од ЛШ, брзо одговори:
„Не, не, ќе си заминам. Реков дека не сакам да разговарам за тоа.

Прочитај повеќе

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат

Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Слободен печат

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат