7 C
Скопје

Алатка за проценка на влијанието на коронавирусот врз новинарството

Освен тоа, со алатката се очекува да бидат дадени препораки за тоа како да се одбрани правото на инфромирање.

Репортери без граници (РСФ) ја покренуваат алатка Тракер-19 (Tracker-19) со цел да се согледа и процени влијанието на коронавирусот врз новинарството.

Освен тоа, со алатката се очекува да бидат дадени препораки за тоа како да се одбрани правото на инфромирање.

Проектот има за цел да го процени влијанието на пандемијата врз новинарството, како и да се документира државната цензура и намерното дезинформирање, како и нивното влијание врз правото на веродостојни вести и информации, нагласуваат во соопштение Репортери без граници.

Прочитајте и...  Вакцината Модерна делува против нов вид на коронавирус

Поврзани вести

Трајановски: На Шилегов му оставив полна каса пари и готова документација за проекти со кои сега се фали

Слободен печат

Гутереш: Светот се соочува со најтешката економска криза во последните сто години

Слободен печат

Ѓукановиќ: Указот за прогласување на закони го потпишав, дилемите останаа

Слободен печат

Вакцината Модерна делува против нов вид на коронавирус

И.И.

Од Ковид-19 заразени над 100 милиони луѓе во светот

Слободен печат

Администрацијата на Бајден бара итно ослободување на Навални

Слободен печат

Остави Коментар