АЛАРМАНТНО ВО ХРВАТСКА: Сава се изли во Загреб, траектите стопирани поради големи бранови (ВИДЕО)

Зголемените налети на ветерот во средината Јадранот и во саботата навечер создаваа повеќе метарски бранови, така што сите линии на катамараните кои го поврзуваат Сплит со островите сè уште се во прекин.

– Ветерот достигнува брзина и до 80 километри на час во централниот јадрански регион, а во попладневните часови не пловеше линијата Сучурај – Дрвеник – вели Јелена Ивулиќ од агенцијата „Јадролинија“.

Таа додаде дека поради зголемените налети на ветерот, траектот на линијата Трогир – Дрвеник Мали – Дрвеник Вели, дури и не испловил.

Поради обилните врнежи од дожд кои го зафатија Загреб во текот на поголемиот дел од седмицата, се зголеми водостојот на реката Сава.

Поројниот дожд во градот паѓа од синоќа, што предизвика голем број проблеми во сообраќајот, а според последните информации, реката Сава се излеала од коритото.

Nabujala Sava u Zagrebu: Za cijelu Hrvatsku izdano je crveno upozorenje

Nabujala Sava u Zagrebu: Za cijelu Hrvatsku izdano je crveno upozorenje Više na http://bit.ly/2qisiwVReporterka: Nikol Zagorac

Publiée par 24sata sur Samedi 16 novembre 2019

Прочитајте и...  Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Прочитај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

МИА Агенција

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција

Стојаноска: Решение за Русино и безусловна забрана на увоз на опасен отпад

МИА Агенција

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

МИА Агенција

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција

Заев во Конче: На 15 јули гласајте за повеќе пари за земјоделците, за поголема грижа за сите

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

МИА Агенција

Ахмети: Првиот премиер Албанец во Македонија ќе се избере тука во Собранието

МИА Агенција

Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

МИА Агенција

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

МИА Агенција