Актуелниот шампион нема дилеми кој ќе победи на УС Опен: Новак нема да ја пропушти шансата

Тим поради повреда нема да настапи на последниот грен слем турнир оваа година/EPA-EFE/JUSTIN LANE

Поради повреда на зглобот на раката, Доминик Тим нема да ја брани титулата на УС Опен и нема дилеми дека шампионскиот пехар ќе замине во рацете на Новак Ѓоковиќ.

Доколку победи на УС Опен, Новак Ѓоковиќ ќе го комплетира календарскиот грен слем бидејќи веќе триумфира на Австралија Опен, Ролан Гарос и на Вимблдон.

– Мислам дека Новак ќе победи на Флешинг Медиус. Има историска шанса да дојде до грен слем, односно да ги освои сите четири грен слем турнири во една година. Вакви шанси се појавуваат еднаш во 100 години. Поради неговата волја, не верувам дека ќе ја пропушти – смета Тим кој одлучи да не игра до крајот на годинава и да се подготвува за наредната сезона.

Видео на денот