Активистите бараат Сумамед и за кучињата

Сумамед е лек кој во комбинација со лек против маларија, се покажал успешен во повеќе европски земји за борба против коронавирусот

Сопствениците на миленичиња бараат решение за проблемот со кој се соочуваат поради полицискиот час. Велат дека им е потребно барем кратко време за да ги изнесат миленичињата надвор, не за да го злоупотребат полицискиот час, туку за да се справат со тековните предизвици што им се јавуваат поради тоа што постојано се дома со своите миленичиња.

Драгана Велковска, основач на граѓанската организација Охрид СОС и активист за заштита на житовните, вели дека двапати до Владата испратено било ургентно барање за задолжителна дозвола за изнесување миленик во рамки на полицискиот час, вклучително за лицата постари од 67 години.

Исто така, побарано било и задолжително овозможување Сумамед да се издава со ветеринарен рецепт во случаи кога за тоа има крајна нужда. На територијата на Македонија има околу 80.000 регистрирани минленици и уште кој знае колку нерегистрирани. Сумамед е лек кој во комбинација со лек против маларија, се покажал успешен во повеќе европски земји за борба против коронавирусот.

Прочитајте и...  Регистрирани нови 1.189 случаи на коронавирус во Белгија

 

Прочитај повеќе

Спасовски за економските мерки: Секогаш очекувам некој да биде незадоволен од нешто

Слободен печат

Австрискиот вицеканцелар Вернер Коглер и се закани на Унгарија со укинување пари од ЕУ

Слободен печат

Џејми Оливер советува како паметно да купувате намирници од супермаркет за време на пандемијата

Слободен печат

Полициските синдикати во Белгија најавија штрајк доколку властите не им обезбедат соодветна заштитна опрема

Слободен печат

Кина намерно ги криела бројките за заразените лица од коронавирусот

Слободен печат

Бајден: Можеби ќе треба да се одложи конгресот на Демократската партија во јули

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бил Гејтс: Затворете буквално сè на 10 недели, само така ќе го победиме вирусот, сè друго е катастрофа

Слободен печат

Во Америка пристигнува помош: Полета руски авион со половина тон медицинска опрема

Слободен печат

Премиерот на Италија го продолжи карантинот до 13 април

Слободен печат

Доколку вашиот престој во странство станува нерегулиран, обратете се до МНР

Слободен печат

ОБСЕ: Централизирано информирање на српската влада за епидемијата

МИА Агенција

Во Косово денеска нови 13 лица заболени и четири излекувани од коронавирусот

Слободен печат