Активисти започнаа голема кампања за преместување на статуа на поранешен робовладетел и градоначланик на Лондон

Museum of Home Лондон
Музеј во Лондон, статуа на робовладетел Роберт Џефри/ Фото Twitter Museum of the Home

Статуата на робовладетелот пред музејот во Лондон би можела да биде преместена на помалку видно место, откако била покрената кампања за нејзино отстранување, пишува Гардијан.

Статуата на Роберт Џефри, трговец од 17-ти век и поранешен градоначалник на Лондон, во „Museum of the Home“ стана предмет на конфликт меѓу активистите на кампањата и владата, која тврди дека музеите мора да ги „објаснат“ контроверзните артефакти. Во соопштението објавено оваа недела, музејот вели: „Ние веруваме дека има потенцијал да се задржи статуата во музејот, но на алтернативен и помалку истакнат простор, каде што можеме подобро да ја раскажеме целата приказна за историјата на градот и животот на Роберт Џефри. , вклучувајќи го и неговото учество во трансатлантско ропство“.

„Се соочуваме, прашуваме и учиме од засрамувачките вистини за потеклото на музејските артефакти за да ја исполниме нашата посветеност на различноста и инклузијата“, велат од Музејот. Анкетата спроведена минатата година по убиството на Џорџ Флојд од Музејот и Советот на Хакни покажа дека повеќето од 2.000 жители кои учествуваа сакаа да се отстрани статуата.

Во октомври минатата година, Оливер Дауден, тогашниот секретар за култура, му се обрати на музејот: „Императив е да продолжите да дејствувате непристрасно, во согласност со вашиот јавно финансиран статус, а не на начин што го доведува тоа во прашање“. Годинава владата донесе закон со кој се бара да се добие градежна дозвола или планска дозвола пред да се отстранат историските споменици.

Невкусното минато на Британија

Потегот уследи откако активистите насилно ја отстранија статуата на Едвард Колстон, робовладетел од 17 век, и ја турнаа во пристаништето Бристол среде голема дебата за колонијалното минато на Британија и нејзините врски со трговијата со робови. „Museum of the Home“ е на списокот на музеи од посебно значење, а порано се нарекувал Музејот Џефри.

Кога беше повторно отворен во јуни по тригодишна реставрација, под статуата на Џефри беше поставена плоча во која се објаснува неговата поврзаност со ропството и беше напишано дека статуата е токму „предмет на интензивна дебата“.

Минатиот месец, активистите на кампањата ги повикаа наставниците, младите и локалното население да го бојкотираат музејот додека не се отстрани статуата. Саде Ети, советник во лондонскиот кварт Хакни, рече: „Статуите на оние кои се вклучени во ропство треба да бидат урнати и отстранети. Поддршката за нивното постоење заслужува укор“.

Дајан Абот, лабуристичка пратеничка на Хакни Норт и Стоук Њуингтон, рече дека музејот треба „да ја препознае потребата за промени и да се спротивстави на притисокот од централната влада. Статуата треба да се отстрани“, рече тој.

Видео на денот