Активисти за човекови поднесоа тужба против Трамп

Тужбата е поднесена поради грубата интервенција на безбедносните сили против мирните и ненасилни демонстрации минатиот понеделник, со цел да му се овозможи на претседателот Трамп да се слика за медиумите во портата на историската црква Свети Јован недалеку од Белата куќа.

Американската унија за човекови права и многу други организации поднесоа тужба против американскиот претседател Доналд Трамп, врховниот државен обвинител Вилијам Бар и други високи функционери на администрацијата, за навреда и интервенција против мирни демонстранти во близина на Белата куќа минатиот понеделник, објави лондонски „Гардијан”.

На тужбата и се приклучија, меѓу другите, и Вашингтонскиот комитет на адвокати за човекови права, Комитетот на правници за граѓански права и закони и адвокатската фирма Арнолд и Портер.

Тужбата е поднесена поради грубата интервенција на безбедносните сили против мирните и ненасилни демонстрации минатиот понеделник, со цел да му се овозможи на претседателот Трамп да се слика за медиумите во портата на историската црква Свети Јован недалеку од Белата куќа.

Прочитајте и...  Борисов: Нема да затвораме ништо, кој сака нека се прибере дома и нека седи заклучен, не е забрането

Судската постапка е поднесена во федералниот суд во Вашингтон, а подносителите посочуваат дека Трамп, заедно со другите функционери во администрацијата, ги „прекршил правата на демонстрантите кои се загарантирани со уставот, впуштајќи се во… незаконски заговор со цел кршење на наведените уставно загарантирани права”.

Прочитај повеќе

Лувр е повторно отворен за посетителите

Слободен печат

Андоновиќ: Пресврт – ХДЗ се врати како победник, по поразот кој го доживеа на претседателските избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Притвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија​

Слободен печат

Јована Јаневска: Младите треба повеќе да знаат за современата македонската литература (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедлива победа на ХДЗ, СДП доживеа фијаско

Слободен печат

Почина големиот Енио Мориконе, за него Охрид беше посебен град (ФОТО+ВИДЕО)

Валентина Т

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регистрирани се 432 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Со велосипеди до седум пратенички места: Коалицијата „Можеме“ е најголемо изненадување на изборите во Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Речиси 700.000 заразени: Индија го презеде од Русија третото место на најпогодена земја со Ковид-19

Слободен печат

Поранешиот шеф на МИ6: Коронавирусот потекнува од лабораторијата во Вухан

Слободен печат

Д-р Несторовиќ повторно шокира: Добро е што младите имаат пневмонија, сите ќе се заразиме во одреден момент

Слободен печат

Незири: Објавувањето „бомби“ во кампања мора да заврши со реакција од надлежните институции (ВИДЕО)

Слободен печат